Wprowadzono centralny rejestr pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń

Ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 443), wprowadzono przepisy nakazujące starostom prowadzenie ogólnodostępnego rejestru wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji o pozwoleniu na budowę oraz rejestru zgłoszeń budowy. Przepisy weszły w życie dnia 1 stycznia 2016 r.

W związku ze wskazaną zmianą, dnia 1 stycznia 2016 r. ruszył ogólnodostępny internetowy centralny rejestr pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń. Dzięki niemu osoby zainteresowane będą mogły prześledzić historię załatwiania formalności związanych z daną inwestycją. W rejestrze znalazły się m.in. informacje o złożonych przez inwestorów wnioskach w sprawie pozwoleń na budowę czy zgłoszeń zamierzenia budowlanego oraz o wydanych pozwoleniach i zgłoszeniach – również tych, względem których starosta nie wniósł sprzeciwu. Rejestr daje także możliwość śledzenia przebiegu postępowania.

Rejestr dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego pod adresem: http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/. Wyszukiwanie danych jest bezpłatnie.

Podstawa prawna: art. 1 pkt 34 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 443)

Kinga Rochalska

2 Comments
 • Marcin
  Styczeń 6, 2016

  Bardzo ciekawy i merytoryczny artykuł. Cieszę się, że powstał taki rejestr. Planuję budowę domu w Markach, więc mam nadzieję ze taki wniosek bede mogl zlozyc przez internet jak przystało na rozwiniety kraj. Jestem za pelną cyfryzacja urzędów – może wreszcie bedzie u nas tak jak w szwecji czy danii, gdzie pracuję obecnie i tam wszystko mozna załatwic bez wychodzenia z domu..

  pozdrawiam!

  • admin
   Styczeń 7, 2016

   Panie Marcinie

   Zgadzamy się, zmianę należy ocenić bardzo pozytywnie. Należy mieć nadzieję, że w dłuższej perspektywie ustawodawca będzie dążył do maksymalnej informatyzacji także w innych gałęziach prawa.

   Pozdrawiamy
   Zespół Zdaniemprawnika.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *